E-Ticarette Satışı Arttırmanın Yolları : 5 E-Ticaret Stratejisi

e-ticarette satış

Shopify gibi siteler, insanların kendi e-ticaret sitelerini açmalarını kolaylaştırdığından, siz de son zamanlarda kendi e-ticaret mağazanızı açmayı düşünmüş olabilirsiniz. Sonuçta, online pazarda para kazanmak istiyorsanız,  e-ticaret mağazası kurmak başlangıç ​​için harika bir yol; ancak satış yapmak istiyorsanız mağaza kurmak yeterli değil!

E-ticarette satışa başlamak için markanızı ya da ürünlerinizi nasıl pazarlayacağınızı bilmeniz gerekir. Bu yazıda, e-ticarette satışı arttırmanın yolları üzerine eğileceğiz.

1. “Kıtlık Psikolojisini” Kullanın

Emin olun insanoğlunda hiçbir şey, “kıtlık psikolojisi”nden daha fazla kan pompalamıyor.

Ürününüz sınırlı sayıda gibi görünüyorsa -veya bir kampanya yalnızca kısa bir süre için mevcutsa- ziyaretçileriniz, ürünlerinizin her zaman burada onları bekliyor olacağından emin olamayacakları için sizden satın alma olasılığı daha yüksek olacaktır.

İşte e-ticarette satışları arttırmak için “sınırlı sayıda” stratejisini kullanmanın birkaç yolu:

  • Anlık satış kampanyaları oluşturun ve sürelerle sınırlayın.
  • Satış sırasında sitenize geri sayım sayacı ekleyin. Pop-upları kullanmak, bu işlevi sağlayabilir.
  • Ürünlerinizde “yalnızca X adet kaldı” veya “son ürün” gibi ifadeleri görüntüleyin.
  • Ürünlerinizin boyutları veya tasarım seçenekleri arasına “sınırlı üretim” gibi ibareler ekleyin.

E-posta pazarlamaları ya da sosyal medya paylaşımlarınızda da bu stratejileri vurgulayın. Bu, tıklama oranınızı % 14 artırabilir ve satışlarınızı ikiye katlayabilir. Üstelik uygulanması çok kolaydır!

Tekliften yararlanmak için kısa bir mesaj ve/veya kupon kodu içeren yapışkan çubukları, pop-uplar aracılığıyla e-ticaret sitesi içine yerleştirin.

2. Ödeme süreçlerini daha basit hale getirin.

 

Birçok tüketici, pazaryerleri arasında en öne çıkan Trendyol’u, sadece tüm markaları içinde barındıran bir dev olduğu için değil, ödeme kolaylığı ve iade süreçlerindeki şeffaflık sebebiyle tercih ediyor.

Siz de kendi e-ticarette satışı arttırmanın yolları stratejiniz için ödeme sürecinizi daha basit hale getiren yenilikler yapın. Örneğin, kişilerin kaydolma ihtiyacını ortadan kaldırmayı düşünebilirsiniz.

Müşterilerinize ‘misafir’ olarak ödeme seçeneği sunarak, ödeme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Hatta bir şirket, ürün satın alınmadan önce kayıt olma ihtiyacını ortadan kaldırarak satışlarda 300.000.000 $ ‘lık bir artış (!) elde etmeyi başardı. Eğer siz de e-ticarette satışı artırmanın yolları başlığı altında bu yazıyı okuyarsanız; stratejileri hemen hayata geçirin. Tüm bunlar müşteriyi kazanmaya yardımcı olur ve kontrol sürecinden geçme işini daha kolay ve daha az yorucu hale getirir.

Düşünsenize, sizin için markanız ana odağınız! Ama müşteriniz, gittikçe hızlanan bu çağda onlarca ihtiyacı için başka sayfalara girip çıkıyor. Eğer süreçleriniz yavaş, yorucu ve pratik değilse, ödeme anında onu kaybettiniz demektir.

Ödeme sürecini basitleştirmenin bir başka yolu da, potansiyel müşterilerin doldurması gereken form alanlarının sayısını azaltmaktır.

Bu konuda Joanna Wiebe’dan ödeme süreçlerindeki form alanlarının etkisine dair büyük bir açıklama dahi var! Diyor ki;

“Ödeme aşamasındaki her alanı, işinize engel olan bir şey gibi düşünün. Siz bir veritabanı oluşturmak istiyorsunuz, ancak bir ya da binlerce satışı kaybetme olasılığınıza değer mi?”

Ne yapabilirsiniz?

  •  ‘Gerekli’ form alanlarının daha kolay doldurulmasını sağlayan özellikler ekleyebilirsiniz. Örneğin, birisi teslimat adresini dolduruyorsa, fatura adresleriyle aynı adresi kullanmalarına izin veren bir düğme ekleyebilirsiniz.
  • Ya da bir tık öteye taşıyıp, yapmaları gereken tek şeyi posta kodlarını girerek açılır menüden adreslerini seçmelerine izin veren  bir sağlayıcı kullanabilirsiniz. İnanın bu çok zor değil!
  • Bir başka öneri de ödeme sürecini tam olarak basitleştirmek sayılmasa da, ödeme sayfanıza ilerleyen süreç çubuğu eklemeyi düşünebilirsiniz. Aşağıda dünya devi Amazon’dan bir örnek bulunuyor:

Bu, insanlara ödeme sürecindeyken ilerleme hissi verir ve artık bu yorucu sürecin ne zaman biteceğini bildikleri için onları meşgul tutarak ilerlemelerini sağlar.

3. Ürünü değil, faydayı satın!

E-ticarette satışı artırmanın yolları arasında bir diğer strateji, ürünlerinizin faydalarını daha iyi sergilemek. İnsanlar özellik değil, fayda satın alır. Simon Sinek’in ünlü altın çemberinin üzerine kurulu olan en basit örnek, Apple’ın pazarlama stratejileridir.

Bunu yapmanın birden çok yolu var. Belki de en standart yol, sergilediğiniz ürünlerin daha iyi fotoğraflarını çekmektir. Ürününüzün profesyonel fotoğraflarını çekmek biraz zor olabilir, özellikle de fotoğrafçılık dünyasında deneyimli değilseniz.

Birkaç basit taktikle bu süreci kolaylaştırabiliriz:

 • Birincisi, fotoğraflarınızı iyi bir arka planda çektiğinizden emin olmaktır.

Çoğu durumda, beyaz bir arka plan kullanarak uzun bir yol kat edersiniz. Yakın bir zamana dek bilinen pazaryerleri de bunu zorunlu koşuyordu. 

İşte bunun nasıl yapılabileceğine dair harika bir klavuz! 

 • Odaklanacağınız bir sonraki şey, doğru aydınlatma meselesi. Ne yazık ki, genellikle kameranızın sağladığı flaş, yeterli olmayacak. Bazı durumlarda, doğal aydınlatma yeterli olsa da birçok uzman, doğrudan güneş ışığı çok sert olduğu için kullanılmamasını söyler. Işığı nasıl ayarlamanız gerektiğini açıklayan Shopify makalesinden bir grafik .  

e-ticarette satışı arttırmanın yolları

 • Bir profesyonelle çalışmak, sizin için en doğru tercih olacaksa da evde küçük boyutlu ürünler çekmeniz için şu sıralar çok revaçta olan bir ürün var: “fotoğraf çekim çadırı”. Bu ürün, daha çok takı, küçük aparatlar, minyatür hediyelikler için uygundur ve ev ortamında çekim şansı sunabilir.

e-ticarette satışı arttırmanın yolları

4. Ürün açıklamalarınızı optimize edin!

 

Ve elbette, e-ticarette satışı arttırmanın yolları başlığı altında söyleyebileceğimiz diğer şey, ürün açıklamalarınızı iyileştirmektir.

Pazaryerlerinde en çok satan ürünlerin, açıklamalarına girin ve bu işi ne kadar ciddiye aldıklarını inceleyin.

Bir ‘metin yazarı’ olmaya alışkın değilseniz, bu sizin için zor olabilir. Yapacağınız şey, yazdığınız her şeyin net ve detaylı olmasını sağlamak. Hepsi bu! Açıklamaları okuyan tüketiciler tarafından hızlı bir şekilde taranabilmeleri için ürün açıklamalarınızı net bir şekilde yazmanız gerekir. Nasıl?

 • Maddelemeleri kullanın.
 • Kısa cümleler kurmaya özen gösterin.
 • Teknik dil kullanmayın.
 • Çabuk okunabilir olduğuna ikna edin.
 • Sadece işe yarar bilgileri verin.

Avantajları açıklarken, müşterilerinizin kim olduğunu derinlemesine anlamanız gerekir. Ancak bundan sonra ürünün belirli özelliklerinin müşterilerinizin ihtiyaçlarına nasıl yardımcı olacağını anlatabilirsiniz.  

Sayfada yaptığınız herhangi bir noktayı vurgulamak istiyorsanız, bazı ‘ Güçlü Kelimeler ‘ kullanın. Kindle’ın ürün sayfasından gelen harika bir ürün açıklaması örneği:

e-ticarette satışı arttırmanın yolları

Faydalara nasıl bağlı kalındığına ve ürünün herhangi bir teknik özelliğinden bahsedilmediğine dikkat edin.

E-ticarette elektronik ürün satıcılarının genelde yetindiği açıklama ise şu olabiliyor:

e-ticarette satışı arttırmanın yolları

Siz söyleyin – Hangisi daha çekici?

Elbette ilki! Hedef kitlenizin teknik özellikleri seveceğinden emin değilseniz, ilk görsel çok daha caziptir.

5. Çarpraz Satış Taktiğini Kullanın.

Ziyaretçileriniz sepetlerine bir ürün eklediklerinde, bu anı kutlayabilir ve dans edebilirsiniz…

…veya satış potansiyelinizi artırmak için ziyaretçilerinize daha fazla satış yapabilirsiniz.

Dürüst olmak gerekirse bu, e-ticarette satış yapmak mevzu olduğunda ‘satışları’ artırmayacak, ancak ortalama sipariş tutarını artıracak bir stratejidir. E-ticarette satışı arttırmanın yolları arasında sıklıkla rastlayamayacağınız bu yöntem, hali hazırda pek çok pazaryeri yazılımının içinde mevcut olarak zaten kullanılıyor.

Hatırlayalım: “Diğer Satıcılar Bunları da Aldı” ya da “Benzer Ürünler” gibi önermeler, şu an aktif olarak büyük pazaryerleri tarafından otomatik olarak kullanılır.

Aşağıdaki örnekte sepetimize bir valiz eklediğimizde, “İlgini Çekebilecek Koleksiyonlar” ile en çok satan 42 valiz önermesi ya da aynı markanın daha pahalı kategorideki yan ürünü olan makyaj çantası ile bizi teşvik eden bir algoritma çalışıyor.

e-ticarette satış nasıl arttırılır

Ya da aşağıdaki örnekte valiz alanlar payetli ayakkabı da aldığı için değil; hesabın sahibi olan kullanıcının ilgi alanı daha önce nasıl hafızaya işlendiyse, ona göre otomatik bir öneri sunuyor. Bunun benzerini, kendi e-ticaret sitenizi kurduğunuzda uygulayın.

Bu tip strateji izleyen e-ticaret sistemleri, gelirlerinin ortalama % 70-95’ini ek satışlardan ve yenilemelerden alır.

Sizden alışveriş yapmaya karar vermiş olan sitenizdeki ya da sepet aşamasındaki müşterinize satış yapmak, yenilerini çekmekten 5 kat daha kolaydır.

Bir ürün satıyorsanız, onların önüne “bir sonraki modelin” ya da “daha yeni sezonun” ya da “daha çok tercih edilen” kıyasla daha pahalı bir ürünün onların vitrinine çıkmasını sağlayın.

Bazen bunu bir seçenek olarak göstermek dahi, insanları daha pahalı olan seçeneği satın almak için harekete geçmeye teşvik eder ve insanları daha pahalı seçeneği incelemeye ikna edecek bazı bilgiler sunmak olsa olsa akıllıca olabilir.

Bu tür bilgiler, daha pahalı ürünün derecelendirmelerini ve incelemelerini içerebilir. Ayrıca bir özellik karşılaştırması da içerebilir. Daha ucuz olan yerine daha pahalı olanı almaya karar veren herkes için bir indirim bile sağlayabilirsiniz. Bu, e-ticaret altyapınızdaki küçük eklentilerle oldukça basittir.

Sonuç: E-Ticarette Satış Nasıl Arttırılır?

Bir e-ticaret mağazası sahibiyseniz veya yakın gelecekte bir e-ticaret sistemi kurmayı planlıyorsanız, muhtemelen satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak taktikler arayışındasınız.

Umarız, bu makaleyi okuduktan sonra,  tam da bunu başarmak için hangi adımları atabileceğiniz konusunda ufak da olsa bir fikriniz var.

İster reklamlı trafiklerden yararlanın ister seo planlaması yolunu uygulamaya karar verin – seçenekler çok! Hangi seçeneğe karar verirseniz verin, başarınız tamamen kendi müşterinizi iyi tanımanıza bağlı olacak.

Her durumda, ne yapılması gerektiğinin artık farkında olduğunuza göre, yapmanız gereken tek şey başlamak ve bahsedilen ipuçlarını izlemek!

Uzun makaleler yerine, kısa trickler edinmek isteyen okurlarımız için bir önerimiz var: Faturamix’i henüz aktif hale gelen Instagram’daki kaydırmalı postlarımız üzerinden takip edin!

Hem avantajlı e-fatura uygulamalarımızdan hem de pazaryeri entegrasyonlarımızdan anlık haberdar olun. Böylece sorularınız, yorumlarınız veya deneyimlerinizi paylaşmak için doğrudan bizimle etkileşime geçin.