Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/plugins/rocket-lazy-load-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (/var/www/vhosts/faturamix.com/:/tmp/) in /var/www/vhosts/faturamix.com/httpdocs/wp-includes/l10n.php on line 783
E-Defter – Faturamix.com

E-Defter

Ekonomik, Kullanıcı Dostu, Çevreci

Faturamix ile E-Dönüşüm

E-Defter

E-Defter mükellefleri defterlerini Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği süre ve formda yedeklemek ve saklamakla yükümlüdür.

Mükellefleri E-Defter verilerini ya kendileri saklayacak / arşivleyecek yada bu görev GİB onaylı veri saklama hizmeti sunan kuruluşlarca sağlanacaktır.

Doğan E-Dönüşüm e-fatura özel entegratörü olarak E-Defter veri saklama yetkinliğine sahiptir. Bu yetkinlik IT Alt Yapısı uygun özel entegratörlere GİB tarafından atanmış bir ek hizmettir.

Doğan E-Dönüşüm E-Defter verilerinin otomatik yedeklenmesi, dünya çapında kabul görmüş standartlar çerçevesinde güvenli bir şekilde saklanması ve arşivlenmesi ihtiyaçlarını hiç bir müdahaleye gerek kalmadan otomatik olarak gerçekleştirmektedir.

Doğan E-Dönüşüm veri saklama yetkinliği belli başlı temel özellikleri barındırmaktadır.

E-defter, hem mükelleflerin hem de birçok kamu ve özel sektör kurumunun vergisel ve vergisel olmayan birçok amacına katkıda bulunacak olan bir uygula- madır. Elbette BT’nin bu kadar yoğun olarak kullanıldığı günümüzde diğer ülke- lerdeki benzer uygulamalara paralel olarak e-defter uygulamasının ülkemizde de hayata geçirilmesi bir gerekliliğin ötesinde artık bir zorunluluk halini almıştır. Ayrıca e-defter, mükelleflerin uyum maliyetlerine ciddi katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda e-deftere geçilmesinin amaçlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

• Defter kayıtlarının oluşturulması ile ilgili yükümlülükleri değişen teknolojik ve idari ihtiyaçlara uygun biçimde revize etmek,

• Kâğıt ortamında basım, tasdik ve saklama yükümlülüklerini ortadan kaldırmak suretiyle bu yükümlülüklerin elektronik ortam ve araçlarla yerine getirilebilmesine imkân sağlamak,

• Mükellef hizmetlerinde ve idari işlemlerde yeni açılımlar sağlamak,

• Vergiye gönüllü uyumu artırmak,

• Elektronik denetim için uygun altyapıyı oluşturmak ve yerleştirmek,

• Uzaktan denetim yapabilmenin kapısını aralamak,

• Uluslararası ortak denetime imkan sağlamak,

• Farklı yasal ortamlarda faaliyet gösteren uluslararası firmaların hem yönetsel hem de iç ve dış denetimleri ihtiyaçları için ortak bir format ve standart sağlamak

E-defter uygulaması şüphesiz sadece Maliye Bakanlığı uygulamaları için değil, firmalardan çeşitli sebeplerle (örneğin bankalarca kredi taleplerinin değerlendirilmesi) bilgi ve raporlamalar isteyen diğer kamu ve özel sektör kurumları için de standart bir veri formatında bilgiler sunacağı için hayati öneme sahip bir projedir.

Kimler İçin Zorunlu?

İçerik Bilgi

Avantajları Neler?

İçerik Bilgi

Geçiş Süreci Ne Kadar?

İçerik Bilgi

© Telif Hakkı - Faturamix.com 2023